Kamery telewizji przemysłowej analogowej a cyfrowej

Znaczenie telewizji przemysłowej jest od lat bardzo duże. Dziś używamy głównie pojęcia monitoringu, jednakże trzeba podkreślić, że kiedyś stosowano przede wszystkim ten pierwszy termin. Nie da się też ukryć, że w początkowym okresie swojej historii monitoring służył podglądowi sytuacji w obiektach w czasie rzeczywistym. Przed monitorami siedzieli pracownicy, którzy kontrolowali wszystko. Jeśli dostrzegli jakieś niepokojące działania czy ruchy, mogli natychmiast interweniować.

Możliwości zapisu nagrań były ograniczone. Analogowe nośniki stosowane wówczas pozwalały nagrać góra kilka godzin materiału, a gdy miejsca na taśmie zabrakło, zapis wstrzymywano lub nadpisywano film. Trzeba było sporo szczęścia, aby uzyskać nagranie monitoringu, które stanowiłoby realny dowód w ręku policji czy prokuratury. Rozwiązania, z którymi mamy do czynienia dziś wyniosły telewizję przemysłową na zupełnie inny pułap techniczny. Jakość nagrań oraz możliwość gromadzenia tysięcy godzin filmów muszą robić wrażenie.

Kamery analogowe stosowane kiedyś nie wyróżniały się wysoką jakością obrazu – było wprost przeciwnie. Materiał był ziarnisty i niewyraźny, pełen artefaktów. Miał też słabą rozdzielczość, co praktycznie uniemożliwiało identyfikację sprawców zarejestrowanych przestępstw. Dziś ten problem nie istnieje, ponieważ w sprzedaży mamy wiele modeli kamer cyfrowych, które pracują w jakości HD. Monitoring z tak klarownym obrazem nikogo już nie zaskakuje.

Jeśli zależy nam na efektywności telewizji przemysłowej, opłaca się postawić na takie akcesoria.