Umundurowanie w agencjach ochrony

Osoby pracujące w firmach ochroniarskich i wykonujące zadania związane z ochroną osób i mienia mogą, ale nie muszą posiadać odpowiednie umundurowanie. Właściwsze wydaje się określenie „uniformy służbowe”, ponieważ pojęcie munduru jest z reguły zarezerwowane dla funkcjonariuszy służb. Oczywiście w praktyce owe uniformy często są wzorowane na tych, z których korzysta wojsko, policja czy służby specjalne.

Zwykle są one szyte w tych samych zakładach z użyciem jednakowych materiałów, ale oczywiście bez dystynkcji zarezerwowanych dla państwowych jednostek. Dzięki umundurowaniu od razu wiadomo, czy mamy do czynienia z ochroniarzem, jednak nie zawsze jest to pożądane. Czasami lepiej, jeśli agenci działają niepostrzeżenie.

Dotyczy to szczególnie usług związanych z ochroną osób, którym zazwyczaj zależy na dyskrecji. Ubrany po cywilnemu ochroniarz jest tak samo skuteczny i nie zwraca na siebie uwagi. Z punktu widzenia jego efektywności bywa to sporym atutem.

Są jednak sytuacje, w których umundurowanie stanowi standard. Uniformy niemal zawsze noszą konwojenci – ma to spore znaczenie, ponieważ muszą oni posiadać kamizelki kuloodporne, a także uzbrojenie oraz systemy łączności. Znacznie łatwiej mieć to wszystko pod ręką, nosząc odpowiedni mundur.

Ochroniarze działający w patrolach interwencyjnych także są wyposażani w odpowiednie stroje, w tym kamizelki taktyczne, w których można schować środki przymusu bezpośredniego czy radio. Niektóre modele takich kamizelek mogą również zabezpieczać przed wystrzałami z broni palnej.