Techniczny aspekt systemów alarmowych

Alarmy są obok monitoringu podstawowym i najbardziej efektywnym narzędziem w polityce ochrony obiektów gospodarczych oraz prywatnych posesji. Stosując instalacje alarmowe można być w miarę spokojnym o to, że w razie niepożądanych działań system zadziała. To jednak nie wystarczy, bo musi on zadziałać w oczekiwany przez nas sposób. Aktualnie przed alarmami stawia się dwa podstawowe zadania.

Mają działać prewencyjnie, a więc odstraszać potencjalnych włamywaczy czy wandali. Mają też pomóc w ich zatrzymaniu, gdy podejmą przestępczy proceder. Instalacje alarmowe można podzielić na różne typy. Podział najbardziej podstawowy tyczy się alarmów głośnych oraz cichych.

Te pierwsze uruchamiają donośny sygnał dźwiękowy, który ma spłoszyć złodziei, a równocześnie zwrócić uwagę ludzi w pobliżu. Na tej zasadzie działają wszystkie alarmy samochodowe. Takie same rozwiązania pojawiają się też w budynkach. Alarmy ciche z kolei nie generują słyszalnych dźwięków, ale wysyłają powiadomienie na policję lub do agencji ochrony.

Ważne jest, aby cała instalacja składała się z podzespołów wysokiej jakości. Pod tym względem najwięcej zależy od ekipy, która będzie alarm montować i przygotowywać do użytku. Zwykle usługi takie są świadczone w oparciu o gotowe zestawy urządzeń dostarczane przez producentów. Istnieją jednak szerokie możliwości ich personalizowania i przystosowania do indywidualnych potrzeb klienta.

Bywa, że ze względu na specyficzne warunki lokalowe lub typ ochranianych dóbr ma to spore znaczenie.